051-32234550

راه ارتباط با ما

09366661792

تماس بگیرید

 تعمیر تلویزیون سامسونگ

تعمیر تلویزیون سامسونگ

تلویزیون سامسونگ یکی از محبوب ترین و پرطرفدارترین برندهای تلویزیون در داخل ایران است. با توجه به همین مسئله تعمیر تلویزیون سامسونگ هم یکی از دغدغه های همین طرفداران است که در اینجا قصد داریم تا حدی آن را حل کنیم.

ولتاژگیری نقاط مهم سریع ترین راهکار برای پی بردن به عیب در قطعات و مدارات می باشد. اکثر تعمیرکاران حرفه ای از این روش برای پیدا  کردن محدوده عیب و مشخص کردن دقیق آن استفاده می کنند.در این قسمت نحوه ولتاژگیری و چگونگی شروع به عیب یابی در قسمت های مختلف آموزش داده می شود.

 تست پوینت های ولتاژ در منبع تغذیه

قبل از این که تست نقاط مختلف مانیتور LCD را شروع کنید پیشنهاد می شود ورودی AC به طور کامل مورد بررسی قرار بگیرد تا ایمنی بیشتری برای کار کردن صورت گیرد.

حال پس از اینکه اطمینان حاصل شد هیچ خطر برق گرفتگی وجود ندارد ،کار را آغاز می کنیم .

ابتدا یکسوساز پل را مشخص کرده و توسط پراب های مولتی متر ولتاژ AC ورودی پایه های آن انداز گیری می شود . پراب ها باید محکم نگه داشت تا مبادا پایه های دیود به هم اتصال پیدا کنند.بعد از این که ولتاژ AC اندازگیری شد می توان پراب ها را از جای خود خارج کرد.

اگر ولتاژی حدود 230 ولت نمایش داده شد ،ولتاژ ورودی AC موجود است و فیوز ورودی AC سالم است .اگر ولتاژ مورد نظر موجود نبود باید مدار قبل از یکسوسازها بررسی شود.در این حالت ممکن است فیوز یا کابل ورودی AC خراب شده است. تعمیر تلویزیون سامسونگ در منزل .

 تست ولتاژ خازن صافی

وقتی از این ولتاژ AC به یکسوساز می رسد اطمینان حاصل شد،ولتاژ حدود 300 ولت DC باید در دو سر خازن صافی موجود باشد.در این مرحله دقت کنید که پراب ها محکم نگه داشته شوند و دست ها با آن برخورد نکنند.اگر پایه های خازن اتصال کنند،در قسمت منبع تغذیه جرقه شدیدی به وجود خواهد آمد.

پراب سیاه به پایه منفی و پراب قرمز به پایه مثبت خازن وصل می شود.در شکل زیر نحوه تست نشان داده شده است.

در این قسمت ولتاژ،DC است،چون ولتاژ AC توسط یکسوساز DC شده است .اگر ولتاژ DC مورد نظر وجود داشت ،ولتاژ خروجی IC تغذیه بررسی شود.اگر ولتاژ موجود بودند،ممکن است مشکل از لحیم سردی زیر برد یا قطعی خطوط مدار چاپی و ایرادهای از این قبیل باشد.تعمیر تلویزیون ال سی دی سامسونگ در محل .

 تست ولتاژ تغذیه (VCC) آی سی تغذیه

در این قسمت از برد تغذیه دیگری استفاده شده است که تست ولتاژ خروجی IC تغذیه را به وضوح نشان می دهد.

ابتدا پایه VCC در IC تغذیه را با استفاده از نقشه پیدا کنید.حال پراب قرمز را روی پایه VCC قرار داده و پراب سیاه را به زمین وصل کنید (پایه منفی خازن صافی اولیه) و کلید تغذیه را روشن کنید. در خروجی این IC (بستگی به طراحی تلویزیون دارد) باید ولتاژ 16 الی 20 ولت قرائت کنید.در شکل بعد ولتاژ 16.460 ولت DC اندازه گیری شده است.اگر این ولتاژ موجود بود نشان دهنده این است که یکسوساز پل و خازن صافی و مقاومت های START کارشان را به خوبی انجام می دهند و باید به تست مرحله بعد اقدام کرد.

با انجام این اعمال وقت برای تست خازن صافی و یکسوساز و تست مقاومت ها ی START صرف نمی شود.  تعمیر تلویزیون ال سی دی و ال ای دی سامسونگ در منزل

 تست ولتاژ خروجی ثانویه

تست ولتاژ خروجی ثانویه بسیار ساده است.پراب قرمز را روی پایه کاتد یکی از دیودها قرار می دهیم و پراب سیاه را روی زمین متصل کرده،بعد منبع تغذیه را روشن می کنیم.حال باید ولتاژ dc متناسب با خروجی منبع تغذیه نمایش داده شود.در این حال می توان این طور نتیجه گیری کرد که اگر ولتاژ های خروجی ثانویه به صورت صحیح موجود باشند به وضوح می توان دریافت که تمامی قطعات مربوط به بخش اولیه مدار منبع تغذیه خوب کار می کنند. مزیت  این روش این است که با انجام تست ولتاژ می توان دریافت که کدام قطعه در مانیتور lcd دچار مشکل شده است.تا وقتی که ولتاژهای صحیح در خروجی مدار ثانویه موجود نیست باید به عیب یابی مدارهای پرداخت که بعد از دیود واقع شده اند.

 تست رگولاتور ولتاژ

اگر ولتاژهای خروجی وجود داشتند در مرحله بعد باید ولتاژهای روی مادر برد بررسی شوند.به IC سه پایه توجه شود.این IC در اکثر موارد رگولاتور ولتاژ برای تغذیه IC اصلی است. باید پراب قرمز را به خروجی IC وصل کرده تا ولتاژ خروجی نشان داده شود.اگر ولتاژ 2.5 یا 3.5 ولت وجود داشت رگولاتور ولتاژ سالم است در غیر این صورت ولتاژ ورودی به رگولاتور باید تست شود .گاهی اوقات ممکن است رگولاتور ولتاژ خراب شود.

 تست پوینت های ولتاژ در مدار اینورتر

طبق عملکرد مدار اینورتر،ابتدا IC اینورتر ،ولتاژ منبع تغذیه را دریافت می کند.ولتاژ VCC بین 12 الی 16 ولت DC است . این ولتاژ بستگی به طراحی تلویزیون LCD دارد .همچنین ولتاژ تغذیه مدار BUCK ROYER و ترانسفور ماتور باید وجود داشته باشد.اگر ولتاژ تغذیه IC اینورتر وجود نداشت یا خیلی پایین بود،صفحه نمایش تلویزیون ال سی دی تاریک می شود یا خاموشی متناوب به وجود می آید.بنابراین باید از این که IC اینورتر ولتاژ منبع تغذیه را دریافت می کند،اطمینان حاصل کرد.باید پراب قرمز را به پیکوفیوز روی برد و پراب سیاه را به وصل کرده و ولتاژ خوانده شود .

اگر ولتاژی وجود نداشت یا خیلی کم بود،ممکن است پیکوفیوز و دیود ثانویه و حتی منبع تغذیه مشکل داشته باشند.گاهی اوقات ممکن است دیودها اتصال کوتاه شوند و جریانی مخالف به وجود بیاورند و باعث پایین آوردن ولتاژ شوند.برای این که ولتاژ نرمال در مدار وجود داشته باشد جریان در مدار به سمت جلو هدایت شود و مشکل قطعات خراب برطرف شود.تست ترانس های ولتاژ تلویزیون LCD مانند تست ترانس SMPS منبع تغذیه است

 آشنایی با پنل مانیتور ال سی دی

 پنل ال سی دی شامل قاب فلزی ،مدار کنترل،نوار انتقال دهنده داده (tcp)،نوار اتصال اتوماتیک ،IC های راه انداز ال سی دی ،بک لایت ها (لامپ ها) پلارایزر ،فیلم یا صفحه انتشار،صفحه هدایت کننده نور و صفحه منعکس کننده است.

کار پنل ال سی دی رساندن نور به بهترین وجه ممکن به ماده کریستال مایع است .

 برد کنترلر

عملکرد اصلی برد کنترلر گرفتن اطلاعات مربوط به صفحه نمایش از مادر برد و راه اندازی ترانزیستور های سطرها و ستون های واقع در پیکسل ها که باید خاموش یا روشن شوند،است. این ترانزیستور ها با سیگنال ها کنترل شده دیجیتال که از IC کنترلر واقع در برد کنترلی ارسال می شوند عمل می کنند.

  TCP

TCP یا نوار انتقال دهنده داده ،به دو صورت مکانیکی و الکتریکی رابط میان نمیه هادی ها (IC ها) می باشد.به عبارتی رابطی بین مدار راه انداز و صفحه نمایش تخت است .

 نوار اتصال دهنده اتوماتیک(TAB)

در صفحه نمایشگرها TAB یک تکنولوژی اتصال بین لایه های LCD و IC درایور (در TCP) می باشد. در این روش به جای انتقال داده از طریق پایه های مسی که هر پایه حاوی یک سیگنال است از IC به عنوان انتقال دهنده سیگنال استفاده می شود.

 بک لایت

 منبع نور کاملا ثابت و یکنواخت است . نور تولید شده توسط بک لایت روی پنل LCD متمرکز می شود .

 پلارایزر

پلارایز صفحه ای بسیار نازک است که نور را فقط در یک جهت متمرکز و منتشر می کند. صفحه پلارایزر در لایه های ما بین خود شامل فیلتر رنگی ،شیشه فیلتر رنگی ، کریستال مایع و شیشه TFT است .

 فیلم یا صفحه انتشار

صفحات منتشر کننده که معمولا در پنل LCD استفاده می شوند برای اطمینان از این است که شدت نور یکنواخت و تولید شده با حداکثر روشنایی و کیفیت مطلوب به چشم کاربر برسد.

 صفحه هدایت کننده نور

صفحه هدایت کننده نور ،نور ساطع شده از بک لایت را به طور یکنواخت در کل صفحه نمایش منتشر می کند.

 صفحه انعکاس دهنده

نور تولید شده توسط بک لایت را دریافت کرده و آن را مستقیما به LGP می تاباند.

 تعمیر پنل تلویزیون ال سی دی

بهترین راه برای رفع ایرادهایی از قبیل صفحه سفید و شکستگی و پاشیدگی رنگ و خرابی برد کنترلر،افتادن خط های در جهت افقی یا عمودی یا شکستگی TCP و غیره ،تعویض پنل LCD است .به این نکته توجه کنید که هرگز نمی توان پنل LCD یک مدل را با مدل دیگر جایگزین کرد .زیرا خصوصیات پنل ها از جمله رابط ها و سیگنال های ارسالی و ولتاژها و … با هم متفاوتند.

تعویض پنل LCD از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه نیست.

 https://telegram.me/parsmashhad2

ارائه دهنده  خدما ت پس از فروش گارانی – پارس – گروندیک – پانواما- NEC– سیرا -پرویژن-استارست -زنیکس – شارپ

ما مفتخریم با بهرمندی از تجهیزات روز دنیا و نیروهای متخصص در زمینه تعمیرات ، مشکلات شما را با بهترین راه حل فنی ، کوتاهترین زمان ممکن و کمترین هزینه مرتفع سازیم.

ویژگی های خاص روزی حلال:

 ‍‍نماینده برتر  خدمات  پس از  فروش

بزرگترین نمایندگی خدمات پس از فروش گروه پارس

– دارای رتبه یک خدمات پس از فروش


تماس با ما : ۰۹۳۶۶۶۶۱۷۹۲-۰۵۱۳۲۲۱۳۵۵۲

«لطفا فالو کنید و به اشتراک بگذارید»

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

RSS
خبرنامه ایمیلی